open-pit-mining-1327173_960_720

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Nawet Zagłębie Ruhry odchodzi od węgla

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Nawet Zagłębie Ruhry odchodzi od węgla

Zagłębie Ruhry w północno-zachodniej części Niemiec było w przeszłości przemysłowym sercem Europy. W regionie w blisko 200 kopalniach pracowało kiedyś 500 tysięcy górników, produkując rocznie 124 miliony ton węgla. Jednak nawet „królestwo” węgla musiało zaakceptować coraz większe zmiany w światowej energetyce i powoli zacząć odchodzić od węgla. W Zagłębiu Ruhry zamykane się kolejne kopalnie, a kiedy działalność zakończy ostatni zakład w Bottrop, co ma nastąpić wkrótce, era czarnego paliwa w końcu dobiegnie końca.

Energia odnawialna w miejsce węgla

Węgiel napędzał dwie epoki rewolucji przemysłowej, ale coraz więcej państw decyduje się na odejście od czarnego paliwa. Droga od brudnego źródła energii, jakim jest węgiel, do czystej energii nie jest łatwa, a życie w czystszym świecie jest tego warte. Zagłębie Ruhry przechodzi transformację, ponieważ Niemcy upatrują swojej szansy w energii odnawialnej.

Jeśli Niemcy będą dążyć do realizacji swoich celów klimatycznych, znaczna część nowej energii z pewnością będzie pochodzić z energii wiatrowej. Niemcy mają więcej turbin wiatrowych niż jakikolwiek inny kraj w Europie, a wiele z nich zainstalowano w ciągu ostatnich sześciu lub siedmiu lat. Wiatr jednak nie wieje konsekwentnie, więc ta zmiana stanowi wyzwanie dla sieci elektrycznej. Nawet niewielkie zakłócenia w zasilaniu mogą mieć bowiem daleko idące konsekwencje.

Wraz z pojawianiem się kolejnych turbin wiatrowych, ogromne wyzwanie będzie stanowiło przechowywanie energii. W tym niezwykle pomocne mogą okazać się… stare kopalnie. Niemcy mają pomysł, aby wykorzystać je do produkcji czystej energii.

Wielką zaletą szybów kopalnianych jest to, że są one bardzo głębokie. Dwóch niemieckich profesorów z uniwersytetu w Duisburg-Essen postanowiło wykorzystać te tunele do stworzenia elektrowni szczytowo-pompowych, w które pozwalają magazynować energię i wyrównywać gwałtowne skoki powodowane niestałością wiatru czy słońca.

Mimo że rozwiązanie to jest bardzo drogie i na jego wdrożenie trzeba będzie zapewne długo poczekać, zainteresowanie okazuje wiele państw. Zagłębie Ruhry w celu zapoznania się z technologią odwiedziły delegacje z kilku krajów: USA, Chin, Francji, RPA, Słowacji, a nawet Polski.

Odejść od węgla raz na zawsze

Umierający przemysł węglowy wymaga dużo pracy. Dla wielu pracowników i ich rodzin szukanie pracy po zamknięciu kopalni nie jest łatwe. Ale czas węgla minął i nie można pozwolić, żeby wrócił.

W odchodzeniu od węgla bardzo pomocna jest strategia, co udowadnia burmistrz Bottrop – miasta w którym życie koncentrowało się wokół węgla. Po objęciu urzędu w 2009 roku pomyślał, że Bottrop może odrodzić się jako centrum energii odnawialnej i efektywności energetycznej. Opracował instalacje grzewcze, które odprowadzają metan zebrany z kopalni i uczynił z Bottrop pierwsze miasto w Zagłębiu Ruhry z planowaną strefą dla energii wiatrowej. W 2010 Bottrop zdobyło tytuł „Miasta innowacji”, modelu tego, czym mogą stać się miasta Zagłębia Ruhry. Bottrop otrzymuje teraz 40 procent swojej energii z odnawialnych źródeł, co daje 10 punktów procentowych powyżej średniej krajowej.

Burmistrz Bottrop jest zdania, że duża odpowiedzialność spoczywa na zarządzających miastami i politykach. Ich zadaniem jest zamiana lęku w nową wizję przyszłości. Warto współpracować z instytucjami i interesariuszami, którzy zwykle nie pracują razem. Tym, co powinno ich połączyć, jest wspólny cel – walka o czystą energię dla obecnych i przyszłych pokoleń. Burmistrz Bottrop udowadnia, że nie trzeba brnąć w brudną energię. Miejmy nadzieję, że polska branża energetyczna przekona się do energetyki odnawialnej równie szybko i zamiast inwestować m.in. w kolejne kopalnie odkrywkowe, niszczące życie ludzi i środowisko, zacznie wspierać projekty bardziej przyjazne naturze. Skoro Zagłębie Ruhry może się zmienić, węglowe serca Polski również.

źródło: grist.org

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!