- Stop kopalni! - http://stopkopalni.pl -

ZE PAK skończy z węglem?

Napisane przez Redakcja w dniu 27 marca 2019 @ 13:34

ZE PAK znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Spółce grozi strajk pracowników, w obecnie eksploatowanych kopalniach kończy się węgiel, na nowe firma nie ma pozwoleń, a już niedługo może dojść do sytuacji, że elektrowni i kopalni nie będzie miał kto ubezpieczać.

Spółka Solorza-Żaka ma coraz bardziej pod górę. 21 i 22 marca w PAK Górnictwo odbyło się referendum strajkowe, w którym blisko 100% głosujących opowiedziało się za strajkiem. Pozostający blisko od dwóch lat w sporze zbiorowym pracownicy, żądają podwyżek. Dla PAK-u to kolejny cios, ponieważ w trzech ostatnich kwartałach zanotował stratę, a ewentualne podwyżki mogłyby tylko pogorszyć sprawę. Obecna sytuacja na rynkach wytwarzania oraz sprzedaży energii nie wskazuje na to, aby sytuacja PAK-u miała się szybko polepszyć. W obecnie eksploatowanych kopalniach zasoby węgla się kurczą, a na budowę kolejnych firma nie ma pozwoleń. Najbliższa realizacji – kopalnia węgla brunatnego „Oczkowice” – nadal pozostaje bez decyzji środowiskowej.

Już niedługo ZE PAK może mieć problem również z ubezpieczaniem swoich kopalni i elektrowni. Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” w Radiu TOK FM wspomina o tym, że trzy z czterech firm obecnie ubezpieczających ZE PAK zmieniły swoją politykę. Umowy ubezpieczeniowe ZE PAK kończą się w tym roku. Te zmiany mogą oznaczać poważne kłopoty i kolejny wzrost kosztów.

Jakiś czas temu firma Solorza-Żaka poinformowała o chęci bardziej aktywnego wejścia w odnawialne źródła energii (farty fotowoltaiczne, przystosowanie części instalacji do spalania biomasy). Czy to oznacza, że ZE PAK odwróci się od węgla i nie będzie walczyć o kolejne odkrywki? Czy to oznacza, że mieszkańcy terenów obarczonych ryzykiem eksmisji z powodu planowanej budowy kopalni, już niedługo będą mogli spać spokojnie?  Czy to oznacza, że PAK w końcu zrozumiał, że przyszłość należy do OZE i energetyka oparta na węglu dłużej się już nie będzie bronić? Mamy nadzieję, że tak!


Artykuł wydrukowany z Stop kopalni!: http://stopkopalni.pl

Odnośnik do artykułu: http://stopkopalni.pl/ze-pak-skonczy-z-weglem/

Copyright © 2014 Stop kopalni!. All rights reserved.