Elektrownia_Pątnów

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

ZE PAK skończy z węglem?

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - ZE PAK skończy z węglem?

ZE PAK znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Spółce grozi strajk pracowników, w obecnie eksploatowanych kopalniach kończy się węgiel, na nowe firma nie ma pozwoleń, a już niedługo może dojść do sytuacji, że elektrowni i kopalni nie będzie miał kto ubezpieczać.

Spółka Solorza-Żaka ma coraz bardziej pod górę. 21 i 22 marca w PAK Górnictwo odbyło się referendum strajkowe, w którym blisko 100% głosujących opowiedziało się za strajkiem. Pozostający blisko od dwóch lat w sporze zbiorowym pracownicy, żądają podwyżek. Dla PAK-u to kolejny cios, ponieważ w trzech ostatnich kwartałach zanotował stratę, a ewentualne podwyżki mogłyby tylko pogorszyć sprawę. Obecna sytuacja na rynkach wytwarzania oraz sprzedaży energii nie wskazuje na to, aby sytuacja PAK-u miała się szybko polepszyć. W obecnie eksploatowanych kopalniach zasoby węgla się kurczą, a na budowę kolejnych firma nie ma pozwoleń. Najbliższa realizacji – kopalnia węgla brunatnego „Oczkowice” – nadal pozostaje bez decyzji środowiskowej.

Już niedługo ZE PAK może mieć problem również z ubezpieczaniem swoich kopalni i elektrowni. Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” w Radiu TOK FM wspomina o tym, że trzy z czterech firm obecnie ubezpieczających ZE PAK zmieniły swoją politykę. Umowy ubezpieczeniowe ZE PAK kończą się w tym roku. Te zmiany mogą oznaczać poważne kłopoty i kolejny wzrost kosztów.

Jakiś czas temu firma Solorza-Żaka poinformowała o chęci bardziej aktywnego wejścia w odnawialne źródła energii (farty fotowoltaiczne, przystosowanie części instalacji do spalania biomasy). Czy to oznacza, że ZE PAK odwróci się od węgla i nie będzie walczyć o kolejne odkrywki? Czy to oznacza, że mieszkańcy terenów obarczonych ryzykiem eksmisji z powodu planowanej budowy kopalni, już niedługo będą mogli spać spokojnie?  Czy to oznacza, że PAK w końcu zrozumiał, że przyszłość należy do OZE i energetyka oparta na węglu dłużej się już nie będzie bronić? Mamy nadzieję, że tak!

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!