open-pit-mining-516832_1280

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

ZE PAK przegrywa w sądzie!

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - ZE PAK przegrywa w sądzie!

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przychylił się do opinii ekologów na temat szkodliwej działalności odkrywki „Tomisławice” w północnej Wielkopolsce.

Eksploatacja kopalni przez prawie siedem lat wywarła negatywny wpływ na obszary Natura 2000, m.in. na Jezioro Gopło, a także spowodowała wyschnięcie rzeki Noteci. Sprawie od początku przygląda się Komisja Europejska, która w komunikacie z czerwca 2017 roku podkreśliła:

– Działalność kopalni odkrywkowej powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych, co może doprowadzić do zakłócenia równowagi hydrologicznej wokół jeziora i mieć poważne, negatywne skutki dla tych obszarów.

ZE PAK chciał rozbudowywać kopalnię „Tomisławice” w oparciu o prognozy z raportu środowiskowego sprzed ponad 10 lat (2007 rok)! Dokument ten nie przewidział tak poważnych skutków odkrywki, o  czym sąd przekonywali ekolodzy z Greenpeace, będący stroną w postępowaniu.

Decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego spółka Zygmunta Solorza-Żaka musi sporządzić nowy raport środowiskowy dotyczący planowanej przez nią rozbudowy kopalni. ZE PAK skierował skargę do sądu administracyjnego, po tym jak decyzję o obowiązku przeprowadzenia nowej oceny wydał Regionalny Dyrektor Środowiska, a Generalny Dyrektor Środowiska ją podtrzymał.

Skoro spółka Solorza-Żaka wybiera długie postępowania sądowe zamiast przygotowania nowego raportu środowiskowego, które zajęłoby znacznie mniej czasu, oznacza to jedno: ZE PAK jest świadomy, że odkrywka „Tomisławice” to chybione przedsięwzięcie i wynik nowego raportu nie będzie dla niego korzystny.

Dla nas, mieszkańców planowanej odkrywki „Oczkowice”, taki obrót sprawy to światełko w tunelu i dowód na to, że rzetelne raporty środowiskowe mają znaczenie dla sądów.

 

źródło: PAP, Greenpeace

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!