pexels-photo-221012

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

ZE PAK dziewiątym największym trucicielem w Europie!

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - ZE PAK dziewiątym największym trucicielem w Europie!

Według danych za 2016 rok tylko dziesięć europejskich koncernów odpowiadało aż za dwie trzecie problemów zdrowotnych, będących efektem produkcji energii z węgla – wynika z raportu Last Gasp:  The coal companies making Europe sick („Ostatnim tchem: firmy węglowe zatruwają Europę”). Wśród nich znalazły się aż trzy polskie firmy: ZE PAK, PGE i Enea.

Raport przygotowany przez europejskie organizacje pozarządowe, takie jak Europe Beyond Coal i Sandbag, zwraca uwagę na koszty społeczne spalania węgla, które koncerny często pomijają. Najczęściej przytaczanym przez nie argumentem za dalszym spalaniem węgla jest fakt, że to najtańszy sposób zapewniania energii. Tymczasem koszty skutków zdrowotnych, takich jak: astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, a w efekcie absencja w pracy czy konieczność hospitalizacji, przewyższają zyski producentów.

Warto o tym pamiętać, że każda złotówka przychodu węglowych spółek energetycznych oznacza od 1 do ponad 2 zł kosztów zdrowotnych przerzucanych na społeczeństwo. Nie tylko polskie, bo zanieczyszczenia powietrza nie uznają granic – podkreśla Joanna Furmaga, prezes Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

last gasp

 

źródło: sandbag.co.uk.

Dziesięciu największych trucicieli spowodowało aż 7,6 tys. przedwczesnych zgonów, 137 tys. dni z objawami astmy u dzieci, 3,3 tys. rozpoznań przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz  5,8 tys. hospitalizacji z powodów oddechowych lub sercowo-naczyniowych. Liczba utraconych dni pracy wyniosła z kolei aż 2,35 mln. ZE PAK także jest za to odpowiedzialny! Spółka Solorza nas truje i są na to dowody. Nie ma naszej zgody na kolejną kopalnię i kolejne zgony!

 

Źródło: wnp.pl, beyond-coal.eu, sandbag.co.uk

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!