brown-coal-mining-111366_1280

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Świat odchodzi od węgla

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Świat odchodzi od węgla

Podczas światowego szczytu klimatycznego COP23, który odbywał się  w dniach 6-17 listopada w niemieckim Bonn, dwadzieścia państw, w tym Francja, Włochy, Wielka Brytania, Kanada, kraje Beneluksu czy Ameryki Łacińskiej, utworzyło sojusz antywęlgowy pod nazwą „Sojusz Energii po Węglu” (ang. Powering Past Coal Alliance). Wśród sojuszników zabrakło Polski oraz Niemiec.

Podczas tegorocznego szczytu została ogłoszona „czarna lista” spółek, zarabiających na biznesie opartym na węglu. Na liście, która ma być drogowskazem dla organizacji finansowych i wskazywać, m.in. komu nie powinni udzielać kredytów, znalazło się aż 17 polskich firm. Do tej pory nacisk środowisk ekologicznych i opinii publicznej nie przyniósł zbyt wielkich efektów, jeśli chodzi o wycofywanie się z węgla. Może uda się to osiągnąć poprzez zaprzestanie finansowania.

Węgiel jest „najbrudniejszym paliwem kopalnym”, które można zastąpić tanią energią ze źródeł odnawialnych – powiedziała kanadyjska minister środowiska Catherine McKenna. – Rynek się poruszył, świat poszedł do przodu, węgiel nie powróci – dodała McKenna

Udział węgla w światowej produkcji energii wynosi obecnie ok. 40%. Chcąc zrealizować postanowienia porozumienia paryskiego, tj. ograniczyć globalne ocieplenie, kraje należące do elitarnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), czyli m.in. Polska, muszą zrezygnować z węgla do 2030 roku, z kolei reszta świata – do 2050.

Do przyszłego szczytu klimatycznego COP24, który odbędzie się w grudniu 2018 roku w Katowicach, sojusz chce zrzeszać 50 państw. Nawet jeśli najwięksi światowi gracze nie przystąpią do niego, koalicja ma szansę mocno wpłynąć na globalny, w tym polski, rynek energii.

 

Źródło: wpolityce.pl, dw.com

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!