- Stop kopalni! - http://stopkopalni.pl -

Samorządy łączą siły przeciwko kopalni

Napisane przez Redakcja w dniu 29 sierpnia 2018 @ 15:54

Koalicja przeciwników powstania kopalni odkrywkowej na terenie gmin Krobia, Poniec, Miejska Górka rozszerza się. W ostatnich dniach do życia powołano Stowarzyszenie Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla zrównoważonego rozwoju”.

Z inicjatywą utworzenia nowej organizacji wyszli lokalni samorządowcy, po tym jak uznali, że wyczerpali wszystkie możliwości administracyjne i prawne do walki z planowaną kopalnią. Głównym celem stowarzyszenia jest niedopuszczenie do wpisania na listę złóż strategicznych złoża „Oczkowice”  i „Gostyń”. Spowodowałoby to bowiem ograniczenie środków krajowych i europejskich na inwestycje w tym obszarze, a co za tym idzie uniemożliwiłoby jego rozwój. Sama kopalnia zaś dla regionu byłaby katastrofą, o czym pisaliśmy niejednokrotnie.

Na razie wolę dołączenia do nowego stowarzyszenia wyraziły powiaty gostyński, rawicki i leszczyński, a także gminy: Poniec, Krobia, Miejska Górka, Pępowo, Pogorzela, Piaski, Borek Wlkp., Bojanowo, Rawicz, Kościan, Kobylin. Przewodniczącym został Czesław Kołak, wicestarosta gostyński. Obecnie w sądzie trwa postępowanie rejestracyjne stowarzyszenia. Lista członków nie jest zamknięta. Do stowarzyszenia nadal można dołączyć.

Stowarzyszenie „Samorząd dla zrównoważonego rozwoju” to kolejna organizacja, która zrzeszyła się przeciwko planowanej odkrywce. Od dłuższego czasu na naszym terenie działają już stowarzyszenia „Nasz Dom” oraz „Przedsiębiorczość dla Ekologii”. Razem śledzimy każdy krok ZE PAK związany z działalnością w okolicy. Mimo że spółka ostatnio zapowiedziała likwidację odwiertów i studni badawczych, nie wiemy, kiedy dokładnie się to wydarzy i co tak naprawdę planuje PAK. Musimy trzymać rękę na pulsie. Razem możemy zdziałać więcej!

 

źródło: Życie Gostynia


Artykuł wydrukowany z Stop kopalni!: http://stopkopalni.pl

Odnośnik do artykułu: http://stopkopalni.pl/samorzady-lacza-sily-przeciwko-kopalni/

Copyright © 2014 Stop kopalni!. All rights reserved.