paddle-wheel-1051962_1280

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Samorządy łączą siły przeciwko kopalni

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Samorządy łączą siły przeciwko kopalni

Koalicja przeciwników powstania kopalni odkrywkowej na terenie gmin Krobia, Poniec, Miejska Górka rozszerza się. W ostatnich dniach do życia powołano Stowarzyszenie Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla zrównoważonego rozwoju”.

Z inicjatywą utworzenia nowej organizacji wyszli lokalni samorządowcy, po tym jak uznali, że wyczerpali wszystkie możliwości administracyjne i prawne do walki z planowaną kopalnią. Głównym celem stowarzyszenia jest niedopuszczenie do wpisania na listę złóż strategicznych złoża „Oczkowice”  i „Gostyń”. Spowodowałoby to bowiem ograniczenie środków krajowych i europejskich na inwestycje w tym obszarze, a co za tym idzie uniemożliwiłoby jego rozwój. Sama kopalnia zaś dla regionu byłaby katastrofą, o czym pisaliśmy niejednokrotnie.

Na razie wolę dołączenia do nowego stowarzyszenia wyraziły powiaty gostyński, rawicki i leszczyński, a także gminy: Poniec, Krobia, Miejska Górka, Pępowo, Pogorzela, Piaski, Borek Wlkp., Bojanowo, Rawicz, Kościan, Kobylin. Przewodniczącym został Czesław Kołak, wicestarosta gostyński. Obecnie w sądzie trwa postępowanie rejestracyjne stowarzyszenia. Lista członków nie jest zamknięta. Do stowarzyszenia nadal można dołączyć.

Stowarzyszenie „Samorząd dla zrównoważonego rozwoju” to kolejna organizacja, która zrzeszyła się przeciwko planowanej odkrywce. Od dłuższego czasu na naszym terenie działają już stowarzyszenia „Nasz Dom” oraz „Przedsiębiorczość dla Ekologii”. Razem śledzimy każdy krok ZE PAK związany z działalnością w okolicy. Mimo że spółka ostatnio zapowiedziała likwidację odwiertów i studni badawczych, nie wiemy, kiedy dokładnie się to wydarzy i co tak naprawdę planuje PAK. Musimy trzymać rękę na pulsie. Razem możemy zdziałać więcej!

 

źródło: Życie Gostynia

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!