susza przez odkrywke

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Są odkrywki, nie ma wody

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Są odkrywki, nie ma wody

Susza, która dotknęła latem Wielkopolskę, po raz kolejny zwróciła uwagę na problem odkrywek. Kopalnie potęgują klęskę żywiołową, a wkrótce mogą doprowadzić do ekologicznej katastrofy.

W sierpniu doszło do protestu ekologów przed siedzibą Kopalni Węgla Brunatnego Konin. Aktywiści nieustannie apelują o aktywne działanie w celu ratowania Pojezierza Gnieźnieńskiego. Na terenie Wielkopolski suszę stwierdzono w 225 z 226 gmin! Nikt nie wątpi w to, że susza jest pogłębiana przez działalność kopalni odkrywkowych na terenie województwa. Statystyki są niepokojące. Odkrywka potrafi w przeciągu roku „wyciągnąć” z ziemi nawet 120 mln metrów wody!

Koniec z węglem w 2030

Jak dowodzą ostatnie badania, Polacy przestają kochać węgiel. 76 proc. naszych obywateli chce Polski bez węgla w 2030 roku – wskazał tegoroczny raport Kantar. Nawet właściciel ZE PAK, Zygmunt Solorz-Żak, widzi tendencję zmienną i boi się oporu społeczeństwa. Na początku sierpnia zapowiedział „zieloną transformację”. Jej celem jest rozwój projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Zygmunt Solorz-Żak przy okazji ogłaszania planu powiedział: „Czystego powietrza nie da się wyprodukować. Musimy wszyscy razem zacząć o nie dbać”. Szkoda, że refleksja nad skażeniem środowiska przyszła dopiero w momencie, gdy otoczenie już zostało zdegradowane.

Warto walczyć

O tym, że z odkrywkami warto walczyć, świadczy sukces mieszkańców gmin Gubin i Brody. Przez 10 lat walczyli, by na ich terenie nie powstała kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego. W 2009 roku wyrazili pierwszy sprzeciw w referendum- znacząca większość zagłosowała przeciwko odkrywce. Od tamtej pory nieustannie walczyli o swoją przyszłość. W 2014 roku zorganizowali akcję „Łańcuch ludzi przeciwko odkrywce”, dzięki której w proteście wzięło udział 7,5 tysiąca osób nie tylko z Polski, ale również z Niemiec.

Po wieloletniej batalii, we wrześniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wydał decyzję umarzającą postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej ws. budowy odkrywki. Gdyby powstała, 3 tysiące mieszkańców tych terenów zostałoby wysiedlonych. Oznaczałoby to także likwidację 15 miejscowości, wyburzenie cennych zabytków, całkowite zniszczenie lasów i obszarów rolnych, a co ważniejsze – w kontekście problemu suszy – zaburzenie gospodarki wodnej terenów wokół odkrywki.

Głusi politycy

Uświadamianie społeczeństwa i zwracanie uwagi na problem poprzez protesty jest bardzo istotne i przynosi rezultaty, jednak nie wszyscy chcą usłyszeć głos oburzonych. Mimo kolejnych dużych akcji „Obozu dla Klimatu” niektórzy politycy w obecnej kampanii wyborczej, dalej przekonują do siebie wyborców popierając rozwiązania szkodliwe dla środowiska, tłumacząc to interesem kraju. Jeden z gnieźnieńskich posłów, otwarcie mówi o potrzebie uruchomienia odkrywki „Ościsłowo”, której od lat sprzeciwiają się mieszkańcy okolicznych terenów.

Czy zdążymy pokonać odkrywki zanim na naszej ziemi zabraknie wody?

 

Źródło: wolnemedia.net, wnp.pl, gloswielkopolski.pl

 

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!