Tagebau Nochten

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Ruszyły ważne konsultacje Polityki Surowcowej Państwa

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Ruszyły ważne konsultacje Polityki Surowcowej Państwa

W Krakowie i Katowicach odbyły się dwie pierwsze konferencje z cyklu konsultacji regionalnych dotyczących Polityki Surowcowej Państwa. Nie obyło się bez kontrowersyjnego postulatu wykorzystanie terenu pod inwestycje wbrew woli mieszkańców.

Polityka Surowcowa Państwa (PSP) to dokument opracowany przez międzyresortowy zespół przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk pod kierunkiem Głównego Geologa Kraju – Mariusza Oriona Jędryska. Został on zaprezentowany jesienią 2017 r., po czym trafił do konsultacji społecznych, które mają potrwać przez rok. To bardzo ważny strategiczny projekt, w którym zaprezentowano rozwiązania dla wielu sektorów. Efektem jego realizacji ma być m.in. wzrost bezpieczeństwa surowcowego, rozwój gospodarczy, społeczny i naukowo-techniczny oraz większy wpływ na kształtowanie i wdrażanie polityk międzynarodowych.

Podczas konferencji w Katowicach poruszony został temat konfliktów społecznych, których tłem jest górnictwo. Uznano je za jeden z największych problemów rozwoju tego sektora. Tak duży, że w ich rozwiązywanie musi angażować się Wyższy Urząd Górniczy. Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej – Janusz Olszowski – stwierdził, że muszą istnieć specjalne przepisy, które umożliwiałyby wykorzystanie terenu nawet wbrew lokalnym mieszkańcom.

Słowa prezesa Olszowskiego to kolejny dowód na to, że warto pojawić się na konsultacjach i zabrać głos m.in. w sprawie budowy kolejnych kopalni odkrywkowych. Politycy patrzą przez pryzmat korzyści płynących z surowców, z kolei mieszkańcy przez pryzmat strat, które często przewyższają zyski – tak jak w przypadku planowanej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Oczkowice. Nie można zgodzić się na to, żeby każdorazowo ustawa miała decydować o niszczeniu dziedzictwa regionu wbrew zdecydowanemu sprzeciwowi mieszkańców.

Konferencje konsultacyjne odnośnie do Polityki Surowcowej Państwa są otwarte, wystarczy się wcześniej zapisać, wysyłając zgłoszenie na adres psp@mos.gov.pl.

 

Najbliższe konsultacje:

Toruń – 22 lutego

Wrocław – 28 marca

 

Źródła: pgi.gov.pl, wnp.pl

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!