img9

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Z powodu odkrywki mogą wyrzucić nas z UE

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Z powodu odkrywki mogą wyrzucić nas z UE

Cały świat, a szczególnie Europa walczy o poprawę klimatu i ochronę środowiska. Większość państw UE zmienia swoją politykę w kierunku odnawialnych źródeł energii (OZE). Większość, ale nie Polska, która w opozycji do reszty dalej chce wydobywać szkodliwy węgiel brunatny. Widmo Polexitu wisi w powietrzu.

Jako członkowie Unii Europejskiej jesteśmy zobowiązani do przestrzegania paktu klimatyczno-energetycznego, którego celem jest, m.in.: ograniczanie emisji gazów cieplarnianych i zwiększanie udziału OZE w miksie energetycznym. Jeśli Polska nie wywiąże się z zawartej umowy, musi liczyć się z konsekwencjami. Jedną z nich może być kara w wysokości nawet 8 miliardów złotych!

UE traci cierpliwość

To pewne, że UE będzie wprowadzać coraz większe obostrzenia i rygorystyczne przepisy uderzą w nasz kraj. Polscy decydenci w dużej mierze ignorują znaki ostrzegawcze wysyłane nam przez Brukselę. Jeśli nie będziemy respektować unijnego prawa dot. ochrony środowiska, droga wyjścia z UE stanie otworem.

Spalanie paliw kopalnianych – takich, które są wydobywane w kopalniach odkrywkowych – pogłębia kryzys klimatyczny. Według raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu w Polska do 2030 roku musi całkowicie wyeliminować zużycie węgla. Belgia, Litwa i Łotwa obecnie nie mają żadnej elektrowni węglowej na terenie swojego kraju.

Polacy mówią: NIE!

Sami Polacy deklarują poparcie dla polityki klimatycznej UE. Z badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez WWF wynika, że aż 85 proc. mieszkańców naszego kraju ma pozytywny stosunek do działań klimatycznych podejmowanych przez Unię Europejską. Większość (90 proc.) uważa za istotne rozwijanie energetyki odnawialnej.

wykres-2

źródło: energiaodnowa.wwf.pl

 

Te dane świadczą o tym, że Polacy są mądrymi obywatelami, którzy zdają sobie sprawę, jak szkodliwy jest węgiel. Politycy chcą nam zamydlić oczy, ale wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości, nie chcemy więcej kopalni odkrywkowych!

 

Źródła: energiaodnowa.wwf.pl, wiadomości.gazeta.pl

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!