jeziora_wielkopolska

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Przez kopalnie wyschną wielkopolskie jeziora

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Przez kopalnie wyschną wielkopolskie jeziora

Zwolennicy budowy kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce zapewniają nas, że nie mają one aż tak złego wpływu na środowisko. Fakty i zdjęcia mówią jednak co innego.

Na Jeziorze Wilczyńskim w ciągu ostatnich kilku lat dramatycznie obniżył się poziom wody. Według szacunków ekologów poziom wód w jeziorach w pobliżu kopalni odkrywkowych obniżył się od 3 do nawet 8 metrów! To tylko jeden z przykładów, których jest znacznie więcej.

Problem wysychania wód dotyczy także innych zbiorników wodnych na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Działalność odkrywek doprowadziła do osuszenia 30-kilometrowego odcinka rzeki Noteć, która stanowi najdłuższy dopływ Warty. Wokół rzeki wyschły całe lasy olszowe!

W okolicy kopalni Konin w Kleczewie należącej do spółki ZE PAK, pomiędzy rynną Powidz-Ostrowo i Warta-Gopło utworzył się lej depresyjny. Przez 70 lat działalności kopalnia zdążyła kompletnie spustoszyć tamtejszy ekosystem. W efekcie obniżył się poziom wody w jeziorach: Budzisławskim, Wilczyńskim, Suszewskim i Kownackim, które przynależą do Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Ekolodzy wytoczyli proces sądowy zarządcom odkrywki, oskarżając ich o przyczynienie się do katastrofy ekologicznej.

Krajobraz w wielu miejscach wokół wielkopolskich kopalni przypomina pustynię. Także jezioro
w miejscowości Mrówki oddalonej od Kleczewa o 17 kilometrów całkowicie wyschło. Sytuacja jest niepokojąca również w pobliżu odkrywki Tomisławice. Już w 2010 roku, gdy kopalnia zaczynała swoją działalność, jej właściciele zasypali stawy rybne. Mieszkańcy poszli wtedy łapać ostatnie karpie, by uratować je przed okrutną śmiercią. Dziś w rejonie Tomisławic wysychają jeziora i rzeki na rzecz powiększających się plaż. - Wokół takiej kopalni tworzy się lej depresyjny, z którego spływają wody podziemne. Lej wokół Tomisławic ma około 150 kilometrów kwadratowych – mówi w rozmowie z Gazeta.pl Łukasz Supergan (Greenpeace Polska), który od 10 lat walczy o ochronę środowiska w Wielkopolsce.

Dlaczego kopalnie mają bezpośredni wpływ na obniżanie się poziomu wody? Pozyskiwanie węgla wymaga odwadniania terenu. Przed wydobyciem, kopalnie muszą wykonać drenaż wód gruntowych. W wyniku tych działań, aby dostać się do wody pitnej, trzeba w niektórych miejscach wykopać aż 10-metrowe studnie.

W regionie wielkopolskim większość ludzi utrzymuje się z rolnictwa i turystyki, nie sposób zaprzeczyć, że w obu tych sektorach zasoby wodne są niezwykle istotne. Jeśli wyschną jeziora, turyści nie będą mieli gdzie odpoczywać. Na wyjałowionej przez odkrywki ziemi bez dostępu do wody także rolnicy nie będą
w stanie nic zasiać. Nasuwa się więc prosty wniosek, że jeśli powstaną kolejne kopalnie PAK się wzbogaci, a ludzie zbiednieją. Nie możemy na to pozwolić! Nasz bunt to szansa dla przyszłych pokoleń, które chcemy uchronić przed życiem w świecie pozbawionym wody.

Zachęcamy do obejrzenia tego filmu.

 

Źródła: money.pl, gloswielkopolski.pl, krytykapolityczna.pl, wiadomości.gazeta.pl

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!