coal-471903_1920

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Przez 26 lat Polacy dopłacili do górnictwa 1 bilion 973 miliardy zł

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Przez 26 lat Polacy dopłacili do górnictwa 1 bilion 973 miliardy zł

Każdy Polak do węgla rocznie dokłada 1045 zł – wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE Institute). Ukryty rachunek za węgiel płaci każdy, nawet jeśli go w ogóle nie używa.

Na kwotę ukrytego rachunku składają się zwiększone wydatki na opiekę zdrowotną, ochronę środowiska, nieudolną restrukturyzację górnictwa czy dopłaty do rent i emerytur dla byłych górników. Eksperci z WISE przeanalizowali, że od 26 lat roczne wsparcie dla górnictwa i elektroenergetyki wynosi średnio 8,5 mld złotych. Według prognoz do 2030 roku do węgla trzeba będzie dołożyć kolejne 150 mld zł. Pieniądze te mogłyby być przeznaczone na jakiś pożyteczny cel, ale zamiast tego wspierają nierentowne górnictwo. A my tracimy zdrowie.

Eksperci ochrony środowiska podkreślają, że odchodzenie od węgla to proces długotrwały. Jednak dotychczas żaden rząd nie podjął znaczących kroków mających na celu odejście od tego paliwa. Politycy boją się wzięcia górnictwa na celownik, ponieważ polskie lobby górnicze jest bardzo silne i stanowi ważny element strategii przy okazji każdych kolejnych wyborów. Równanie jest proste: ten kto stanie w obronie „czarnego złota” – wygrywa. Nieważne, że wydobycie spada, nieważne, że każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera ponad 40 tys. ludzi,. Najważniejsze jest, abyśmy wszyscy składali się na dobre pensje dla ok. 80 tys. górników, którzy jeszcze pracują w polskich kopalniach.

Tymczasem wystarczy spojrzeć za zachodnią granicę. Niemcy zamknęli właśnie ostatnią kopalnię węgla kamiennego, a na likwidację najbardziej emisyjnych elektrowni wydali już 500 mld euro. A Polska? Nie zamierza zrezygnować z węgla do 2050 roku, mimo że Ziemi zagraża katastrofa klimatyczna. Zamiast likwidować nieopłacalne kopalnie i elektrownie, budujemy nowy blok węglowy w Ostrołęce. Co więcej, w planach jest likwidacja wiatraków na lądzie.

Co musiałoby się stać, żeby Polska zmieniła kurs? Jedno jest pewne: ten, kto odważy się powiedzieć węglowi stop, wygra życie Polaków, nie tylko kadencję.

 

źródło: money.pl, wiecejnizenergia.pl, okiemprzyrodnika.wordpress.com

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!