fot. Lukasz Giza

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Prezydent twardo o odkrywce w południowej Wielkopolsce: trzeba wysłuchać mieszkańców

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Prezydent twardo o odkrywce w południowej Wielkopolsce: trzeba wysłuchać mieszkańców

Kontrowersje dotyczące planowanej kopalni odkrywkowej w południowej Wielkopolsce były tematem wystąpienia Andrzeja Dudy podczas środowej wizyty w Gostyniu. – Nie wolno takich rzeczy robić wbrew głosowi społeczeństwa – zaznaczył prezydent.

Podczas spotkania z mieszkańcami prezydent mówił o konieczności zrównoważonego rozwoju i zachowania czystego powietrza w Wielkopolsce. Podkreślił, jak ważne jest respektowanie woli lokalnej społeczności przy inwestycjach tak kontrowersyjnych jak planowana budowa kopalni węgla brunatnego. Prezydent zwrócił uwagę na duże zagrożenie ze strony inwestycji m.in. dla lokalnego rolnictwa. – Tutaj są dobre ziemie. Tutaj wiąże się z tym – jak słyszę – duże zagrożenie. W związku z tym nie mam żadnych wątpliwości, że głos społeczeństwa powinien mieć w tej sprawie przeważające znaczenie – podkreślił prezydent. – Zanim przystąpi się do jakichkolwiek działań, ten głos powinien być wysłuchany. Chociażby w formie referendum, które zostanie potraktowane w sposób poważny.

Andrzej Duda spotkał się także z reprezentantami lokalnej społeczności, którzy aktywnie działają na rzecz ochrony regionu przed kopalnią. Przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Dom oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii wręczyli prezydentowi petycję, w której zwracają się z prośbą o pomoc w walce z planami budowy odkrywki. W piśmie zawarto między innymi najważniejsze ustalenia na temat skutków powstania kopalni przygotowane przez naukowców. Zdaniem ekspertów powstanie kopalni będzie miało druzgocący wpływ region w obszarach środowiskowym, gospodarczym i społecznym.

Mieszkańcy południowej Wielkopolski interweniowali już w sprawie kopalni u władz krajowych oraz unijnych. Stowarzyszenie Nasz Dom w styczniu tego roku zorganizowało protest, w którym uczestniczyło kilka tysięcy ludzi i ponad 500 ciągników. Ich działania popierają lokalni przedsiębiorcy i samorządowcy. – Wierzymy, że wsparcie prezydenta będzie silnym argumentem w walce z kopalnią. Jeśli taki zakład tutaj powstanie, zrujnuje rolnictwo i branżę przetwórczą w jednym z najżyźniejszych regionów, który zaopatruje w żywność całą Polskę – podkreśla Sylwia Maćkowiak, przewodnicząca Naszego Domu.

Źródło: Stowarzyszenie Nasz Dom

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!