hamsbach

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Prastary niemiecki las przegrał z kopalnią

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Prastary niemiecki las przegrał z kopalnią

Prastary niemiecki las przegrał z kopalnią

Nie pomogły radykalne protesty ekologów ani wsparcie niemieckich polityków, w tym minister środowiska. Pozostały obszar, liczącego ok. 12 tys. lat, lasu Hambach zostanie wycięty pod kopalnię odkrywkową węgla brunatnego.

Z 4100 hektarów lasu Hambach – jednego z najstarszych lasów mieszanych w Europie Środkowej – zostało już tylko ok. 15 procent. Na jego terenie funkcjonuje jedna z największych kopalni odkrywkowych na świecie – kopalnia Hambach – wydobywając co roku ok. 40 mln ton węgla brunatnego. Kopalnia oraz obszar lasu należy do koncernu energetycznego RWE, który chce wyciąć pozostałą część lasu i dostać się do węgla.

Z RWE od kilku lat walczą niemieccy aktywiści, którzy próbując powstrzymać dalszą dewastację, zamieszkali w lesie w domkach na drzewach. W listopadzie 2017 roku sąd jednak orzekł, że protesty ekologów nie mają podstaw, gdyż dopuścili się oni nielegalnego zajęcia terenu. Aktywiści nie odpuścili. W efekcie w czwartek, 13 września br. do akcji wkroczyła policja, która rozpoczęła akcję usuwania domków.

Ekolodzy uczulają szczególnie na to, że RWE nie jest pewne, czy wydobyty z nowej części kopalni węgiel będzie możliwy do spalenia. Niemcy bowiem są zobowiązane do przestrzegania zapisów porozumienia klimatycznego z Paryża. Wycinka lasu może więc okazać się zbędna. Koncern jednak pozostaje głuchy na apele, twierdząc, że brak dodatkowego paliwa będzie stanowił problem dla pracy elektrowni.

Niemiecki las stał się symbolem walki o klimat. Walki, która zbliża się ku smutnemu końcowi. Jest to idealny przykład pokazujący priorytety władz. Z podobną sytuacją zmagamy się w Polsce, gdzie interesy spółek węglowych są ważniejsze od konsekwencji, jakie niesie ich działalność w zakresie uruchamiania nowych kopalni.

 

źródło: dw.com

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!