Regionalzug auf einem Bahndamm

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Pociągi napędzane wiatrem

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Pociągi napędzane wiatrem

Od początku roku holenderski narodowy przewoźnik kolejowy – Nederlandse Spoorwegen – zasila swoje pociągi elektryczne wyłącznie energią pochodzącą z farm wiatrowych.

Początkowo całkowite przejście na zasilanie zieloną energią było planowane na przyszły rok. Stało się to jednak możliwe już teraz ze względu na znaczący wzrost liczby farm wiatrowych w Holandii.

Pociągi elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla samochodów. Co więcej, jak pokazują Holendrzy mogą one działać bez jakiejkolwiek emisji do atmosfery.Dzięki temu NS codziennie przewozi około 600 tysięcy pasażerów, nie niszcząc przy tym środowiska.

Projekt został wprowadzony przy wsparciu firmy energetycznej Eneco. Jak wyliczyli jej eksperci, przeciętna elektrownia wiatrowa jest w stanie wyprodukować w ciągu zaledwie jednej godziny ilość energii pozwalającą na przejechanie przez pociąg około 190 kilometrów.

Holandia należy do grona światowych liderów jeśli chodzi o wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. W 2016 roku tamtejszy parlament podjął decyzję o wyłączeniu do 2020 roku wszystkich elektrowni węglowych.

Zasilanie pociągów wyłącznie energią pochodzącą z elektrowni wiatrowych to kolejny odważny krok Holendrów. Obecny potencjał produkcyjny  ich elektrowni wiatrowych to  4,2 GW. Plany rządowe sięgają jednak zdecydowanie dalej. Już za 3 lata turbiny wiatrowe mają produkować ponad 6 GW energii elektrycznej. Pozwoli to na pokrycie 16% krajowego zapotrzebowania.

 

Źródło: Theguardian.com, Forbes.pl

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!