open-pit-mining-261092_1920

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

PAK planuje likwidację odwiertów. Czy to powinno nas uspokoić?

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - PAK planuje likwidację odwiertów. Czy to powinno nas uspokoić?

PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A. planuje zlikwidować na terenie gmin Miejska Górka i Krobia 52 odwierty o głębokości od 13,5 m do 254 m oraz 4 studnie badawcze o głębokości od 87,5 m do 142,3 m.

Odwierty i studnie badawcze zostały wykonane w latach 2011-2013. Przy ich pomocy inwestor miał zbadać zasobność terenów oraz możliwość uruchomienia nowej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego „Oczkowice”. Dziennikarzom „Życia Rawicza” udało się ustalić, że w ostatnich tygodniach do Urzędu Miejskiego w Miejskiej Górce wpłynęło obwieszczenie marszałka województwa, z którego wynika, że na wniosek PAK zostało wszczęte postępowanie związane z likwidacją odwiertów i studni.

Czy dla nas jest to dobra wiadomość, która oznacza, że możemy już spać spokojnie? Czy daje nam to pewność, że nasze gospodarstwa nie zostaną zastąpione wielką dziurą w ziemi? Wątpliwości rozwiewa rzecznik prasowy ZE PAK S.A., który w rozmowie z „Życiem Rawicza” mówi wprost: – Na dzień dzisiejszy dalej jesteśmy zainteresowani tymi złożami. Nie wykluczamy pozyskiwania węgla z tego terenu do celów górniczych.

Jedno jest pewne – - w trakcie postępowania kopalnia  nie będzie mogła powstać, a w przypadku, gdy PAK zechce wrócić do swojego pomysłu, wszystkie badania będzie musiał robić na nowo. Być może wtedy przeprowadzi wszystkie odwierty wymagane koncesją – obecna dokumentacja geologiczna została przygotowana w oparciu o zbyt skąpe dane, przez co nie powinna być podstawą do wydania decyzji o budowie kopalni.

Procedura usunięcia odwiertów i studni dopiero się rozpoczęła i trudno stwierdzić, kiedy otwory zostaną faktycznie zlikwidowane. To wszystko oznacza, że nadal musimy trzymać rękę na pulsie i patrzeć PAK-owi na ręce. Już niejednokrotnie doświadczyliśmy kłamstw spółki Solorza-Żaka. Nie dajmy się więcej oszukać!

 

źródło: Życie Rawicza

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!