odkrywka 1

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Ościsłowo nadal niepewne przyszłości

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Ościsłowo nadal niepewne przyszłości

Wciąż nie wiadomo, jakie losy czekają odkrywkę Ościsłowo. 30 września miała zapaść decyzja w sprawie budowy kopalni, jednak Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przesunął czas rozpatrzenia wniosku do końca roku.

6 marca Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wezwał przedstawicieli KWB Konin, aby złożyli wyjaśnienia oraz uzupełnili materiał dowodowy. Mieli na to czas do 12 kwietnia. ZE PAK, zarządzający kopalnią, poprosił do wydłużenie terminu do końca września. Ale decyzji jak nie było, tak nie ma.

GDOŚ na swojej stronie zamieścił komunikat: ,,Zawiadamiam, że postępowanie odwoławcze od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, odmawiającej określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia polegającego na Wydobyciu węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z odkrywki Ościsłowo, nie mogło być zakończone w ustawowym terminie. Przyczyną zwłoki jest konieczność przeprowadzenia uzupełniającego postępowania dowodowego”. Co to oznacza? Wszyscy w tej sytuacji grają na zwłokę, bo jest im to na rękę.

W sejmie pojawił się poselski projekt nowelizacji ustawy o prawie geologicznym i górniczym, który daje możliwość tworzenia specjalnych obszarów przeznaczonych dla terenów ze strategicznymi z punktu widzenia kraju złożami węgla brunatnego i kamiennego. Wiceminister Energii Adam Gawęda informował, że powstał on z myślą o kopalni Bełchatów i złożach na Lubelszczyźnie, ale nie jest przesądzone, jak wpłynie na inne tereny, np. odkrywkę Ościsłowo.

Głosowanie odbędzie się 15 października. Jeśli nowelizacja zostanie przyjęta, a taka specjalna strefa zostanie utworzona w Wielkopolsce, to nic nie będzie w stanie powstrzymać wydania pozwolenia na budowę, które de facto gwarantować będzie ta ustawa.

Trudno zrozumieć, o co w tym wszystkich chodzi, biorąc pod uwagę, że najpierw UE wydaje rozporządzenia nakazujące ograniczenia węgla, a potem KE wydaje decyzję ws. odkrywki Tomisławice orzekając, że wcale nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne! W mediach trąbi się o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, walce z węglem, a jak przychodzi do wydawania decyzji i ustanawiania prawa, politycy są głusi na głosy sprzeciwu. Dobro ludzi oraz ich zdanie zupełnie się dla nich nie liczy.

Źródło: przegladkoninski.pl, bankier.pl

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!