1

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Odkrywka Oczkowice w rządowym planie dla branży węglowej

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Odkrywka Oczkowice w rządowym planie dla branży węglowej

Dwie nowe odkrywki powstaną na pewno, cztery kolejne powstać powinny – planuje rząd w swoim planie dla sektora węglowego.

5 lipca w Sejmie przedstawiona została strategia dla sektora węgla brunatnego do 2030 r. Zawarte są w niej trzy scenariusze. Pierwszy – nierozwojowy – nie przewiduje inwestycji w węgiel brunatny, co oznacza koniec energii z tego paliwa ok. 2040 r. Drugi – bazowy – zakłada uruchomienie odkrywki Ościsłowo dla kopalni Konin oraz odkrywki Złoczew sąsiadującej z elektrownią Bełchatów, a także odkrywki Gubin.

Podtrzymujemy wolę, by węgiel brunatny nadal był obecny w polskim miksie energetycznym. A to oznacza, że konieczne jest uruchomienie nowych kopalni odkrywkowych, w szczególności projektów Złoczew i Ościsłowo — zapowiedział wiceminister Grzegorz Tobiszowski. — Kwestia Złoczewa wydaje się bezdyskusyjna. Mamy za sobą dobrą dyskusję z innymi ministerstwami w tej sprawie. Decyzja musi zapaść w tym roku. Z Ościsłowem jest większy problem, formalny, ale zakładamy, że ta odkrywka powstanie. może poczekać do 2030 r.

Jest jeszcze trzeci scenariusz. Według niego, nazwanego  „rozwojowym”, powstaną trzy kolejne kopalnie – Dęby Szlacheckie, Legnica i Oczkowice. Utworzenie tych odkrywek wiązałoby się z eksploatacją węgla brunatnego przynajmniej do 2050 r. Opłakane skutki dla środowiska naturalnego i mieszkańców byłyby jednak odczuwane jeszcze wiele lat później.

Źródło: Puls Biznesu

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!