power-plant-2411932_1920

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Na świecie spada liczba elektrowni węglowych

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Na świecie spada liczba elektrowni węglowych

Zapotrzebowanie na energię elektryczną na całym świecie stale rośnie, jednak liczba nowych i planowanych inwestycji w bloki węglowe systematycznie spada. W efekcie tych zmian już w 2020 liczba wygaszanych elektrowni będzie większa niż tych nowo powstających – wynika z raportu „Boom&Bust”.

Raport „Boom&Bust 2018 – analiza światowej energetyki węglowej”, który podsumowuje stan sektora węglowego na całym świecie, został opublikowany w marcu. Wynika z niego, że drugi rok z rzędu liczba elektrowni węglowych na świecie wyraźnie spadła. W porównaniu do 2015 roku, w roku 2017 rozpoczęto aż 73% inwestycji mniej.

Wśród powodów autorzy raportu podają m.in. ograniczenia wprowadzane przez chińskie władze oraz wycofywanie się firm z sektora z prywatnego z inwestycji węglowych. W Indiach z tego powodu zamrożono realizację projektów aż w 17 lokalizacjach. Nie bez znaczenia są również deklaracje kilkudziesięciu państw oraz organizacji biznesowych odnośnie do rezygnacji z energetyki węglowej, złożone podczas COP23 w Bonn w listopadzie 2017 roku w ramach porozumienia Powering Past Coal Alliance (pisaliśmy o tym tutaj). Spośród dużych firm do tej pory deklaracje o zaprzestaniu wspierania sektora węglowego złożyły m.in. Societe Generale (właściciel m.in. Eurobanku), Credit Agricole, BNP Paribas oraz Allianz.

– Na naszych oczach cały świat dynamicznie odchodzi od węgla, z prostego powodu – wydobycie węgla przestaje być opłacalne – wskazuje Magdalena Bartecka, ekspertka ds. klimatu i energii w Polskiej Zielonej Sieci. –  Zaklinanie rzeczywistości nie pomoże i Polska nie zdoła uniknąć scenariusza odejścia od węgla. W naszym kraju aż 80% mocy elektrycznej oparte jest właśnie na węglu. Mając świadomość, że import tego surowca  do Polski  – głównie z Rosji –  wzrósł w zeszłym roku o 60%, szczególnie ważne jest jak najszybsze podjęcie działań w celu stopniowego przenoszenia produkcji energii do taniejących, rozproszonych technologii OZE. To konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

Czynnikiem przemawiającym za porzuceniem technologii opartych na węglu jest także rosnąca świadomość szkodliwego wpływu na zdrowie zanieczyszczeń powietrza powstałych w procesie spalania paliw kopalnych. Ponadto odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna i wiatrowa, tanieją szybciej niż się spodziewano i dzięki temu stają się atrakcyjną alternatywą dla inwestorów.

Raport „Boom&Bust 2018” został przygotowany przez CoalSwarm, Greenpeace i Sierra Club. Całość dostępna jest tutaj.

 

Źródło: zielonasiec.pl

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!