- Stop kopalni! - http://stopkopalni.pl -

Kurek z pieniędzmi dla węgla się zakręca

Napisane przez Redakcja w dniu 31 maja 2017 @ 16:07

Coraz więcej banków odmawia finansowania spółek z branży węglowej. Jest to konsekwencja wdrożenia w życie postanowień szczytu klimatycznego w Paryżu. 

Pojawiły się już pierwsze oznaki zmiany kursu. – W przypadku niemieckiego Commerzbanku mowa o wdrażaniu takiej polityki wobec spółek posiadających więcej niż 30 proc. przychodów z czarnego paliwa na tamtejszym rynku. Przy czym mają one czas na zmianę miksu do 2021 r. Z kolei dla spółek energetycznych zagranicznych, w tym polskich, ograniczenie mówi o 50-proc. udziale przychodów z węgla – wskazuje Jakub Gogolewski, koordynator projektów Fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”.

Kolejnym przykładem jest BNP Paribas, który od początku roku umieszcza na nieoficjalnej „czarnej liście” trzy polskie spółki: Tauron, Eneę i PGE. – Przedstawiciele banku mówią już nie tylko o odwrocie od finansowania projektów stricte węglowych, ale nawet o braku wsparcia przy aranżowaniu emisji euroobligacji na cele korporacyjne czy nieświadczeniu usług doradczych dla spółek, które w mało dynamiczny sposób zmieniają miks paliwowy w kierunku mniej emisyjnym – mówi Gogolewski.

Zdaniem ekspertów, światowy trend odchodzenia od finansowania węgla będzie się zaostrzał. Zmianę w podejściu do finansowania deklarują m.in. francuska Caisse des Depots, holenderski fundusz ABP czy New York Common Retirement Fund. Z finansowania nowych projektów węglowych rezygnuje m.in. grupa ING, HSBC, Credit Agricole, Allianz czy AXA.

Czy trendy w skali makro mogą przełożyć się na efekty mikro dla naszego regionu? Na razie po firmach sektora węglowego nie widać szczególnej presji powodu ograniczenia źródeł kapitału. Zwracają się coraz częściej w stronę banków z USA, Chin i Japonii. Po raz kolejny może się okazać, że założenia polityki klimatycznej pozostaną bez wpływu na konkretne inwestycje w konkretnych regionach.

Źródło: Rzeczpospolita


Artykuł wydrukowany z Stop kopalni!: http://stopkopalni.pl

Odnośnik do artykułu: http://stopkopalni.pl/kurek-z-pieniedzmi-dla-wegla-sie-zakreca/

Copyright © 2014 Stop kopalni!. All rights reserved.