s2_50 milionów w błoto

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Kurek z pieniędzmi dla węgla się zakręca

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Kurek z pieniędzmi dla węgla się zakręca

Coraz więcej banków odmawia finansowania spółek z branży węglowej. Jest to konsekwencja wdrożenia w życie postanowień szczytu klimatycznego w Paryżu. 

Pojawiły się już pierwsze oznaki zmiany kursu. – W przypadku niemieckiego Commerzbanku mowa o wdrażaniu takiej polityki wobec spółek posiadających więcej niż 30 proc. przychodów z czarnego paliwa na tamtejszym rynku. Przy czym mają one czas na zmianę miksu do 2021 r. Z kolei dla spółek energetycznych zagranicznych, w tym polskich, ograniczenie mówi o 50-proc. udziale przychodów z węgla – wskazuje Jakub Gogolewski, koordynator projektów Fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”.

Kolejnym przykładem jest BNP Paribas, który od początku roku umieszcza na nieoficjalnej „czarnej liście” trzy polskie spółki: Tauron, Eneę i PGE. – Przedstawiciele banku mówią już nie tylko o odwrocie od finansowania projektów stricte węglowych, ale nawet o braku wsparcia przy aranżowaniu emisji euroobligacji na cele korporacyjne czy nieświadczeniu usług doradczych dla spółek, które w mało dynamiczny sposób zmieniają miks paliwowy w kierunku mniej emisyjnym – mówi Gogolewski.

Zdaniem ekspertów, światowy trend odchodzenia od finansowania węgla będzie się zaostrzał. Zmianę w podejściu do finansowania deklarują m.in. francuska Caisse des Depots, holenderski fundusz ABP czy New York Common Retirement Fund. Z finansowania nowych projektów węglowych rezygnuje m.in. grupa ING, HSBC, Credit Agricole, Allianz czy AXA.

Czy trendy w skali makro mogą przełożyć się na efekty mikro dla naszego regionu? Na razie po firmach sektora węglowego nie widać szczególnej presji powodu ograniczenia źródeł kapitału. Zwracają się coraz częściej w stronę banków z USA, Chin i Japonii. Po raz kolejny może się okazać, że założenia polityki klimatycznej pozostaną bez wpływu na konkretne inwestycje w konkretnych regionach.

Źródło: Rzeczpospolita

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!