nasz-dom-076

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Kultura regionu pod ochroną

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Kultura regionu pod ochroną

Bogactwo kulturowe naszego regionu zostało docenione przez ekspertów. Tradycje Biskupizny znalazły się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Oznacza to, że powstanie kopalni zniszczy nie tylko środowisko naturalne i gospodarkę regionu, ale także unikatową kulturę, która zyskała uznanie ekspertów. Czy interes prywatnego przedsiębiorstwa może być ważniejszy?

Wpisanie na listę UNESCO stanowi ogromne wyróżnienie dla tradycji kulturowej naszego regionu. Oprócz Biskupizny znajduje się na niej zaledwie kilkanaście innych unikalnych, polskich tradycji, takich jak krakowskie szopkarstwo czy procesja Bożego Ciała w Łowiczu.

Jak zauważył Adam Sarbinowski z Urzędu Miejskiego w Krobi: Wpisanie Biskupizny na listę, która do grudnia liczyła zaledwie 17 wpisów, prócz niewątpliwego prestiżu jest również szansą na rozwój turystki w gminie Krobia oraz na jeszcze szerszą promocję Biskupizny jako wyjątkowego mikroregionu folklorystycznego.

Minister kultury swoją decyzją przychylił się do wniosku powstałego dla lata temu Partnerstwa na rzecz Biskupizny. W przygotowanie wniosku zaangażowane było również Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi.

Biskupizna to mikroregion folklorystyczny obejmujący Krobię z dwunastoma wsiami znajdującymi się w najbliższej okolicy. Nazwa ma swoje źródło w historii regionu. Od XIII do XVIII wieku teren ten stanowił własność biskupów poznańskich.

Podległość biskupstwu doprowadziła do ukształtowania się charakterystycznej, biskupiańskiej kultury ludowej. Mieszkańcy byli w dużo mniejszym stopniu obciążeni pańszczyzną oraz posiadali większe gospodarstwa niż w okolicznych majątkach szlacheckich. Z tego powodu wśród mieszkańców wykształciło się poczucie odrębności.

Przez lata udało się zachować i kultywować biskupiański folklor. Obecnie Biskupizna stoi jednak przed jednym z najtrudniejszych wyzwań w swojej historii – walki o przetrwanie w obliczu planów budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Czy PAK przekreśli swoimi działaniami wielowiekową tradycję i regionalną tożsamość?

 

źródło: Gostyn24.pl, Biskupizna.pl

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!