fot. Lukasz Giza

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Kopalnia odkrywkowa tematem debaty w Kancelarii Prezydenta

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Kopalnia odkrywkowa tematem debaty w Kancelarii Prezydenta

Przedmiotem spotkania Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP była budowa kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Wnioski ze spotkania były jednoznaczne – decyzja o powstaniu odkrywki przyniesie katastrofalne skutki dla regionu.

Bezpieczeństwo żywnościowe, energetyczne oraz środowiskowe regionu południowo-zachodniej Wielkopolski było tematem posiedzenia sekcji „Wieś, rolnictwo” Narodowej Rady Rozwoju. W spotkaniu gremium doradczo-konsultacyjnym przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej wzięli udział naukowcy, eksperci, samorządowcy oraz przedstawiciele lokalnych społeczności – Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii oraz Nasz Dom.

- Przedstawiane dane, oparte o profesjonalne ekspertyzy, wzbudziły duże zainteresowanie członków Rady. Jej sekretarz stwierdził wprost, że ewentualna decyzja o wydobyciu węgla będzie dużym problemem nie tylko dla regionu, ale również dla sektora energetycznego. Gołym okiem bowiem widać, że bezpośrednie i pośrednie koszty związane z budową kopalni są niedoszacowane – relacjonuje obecny na spotkaniu Leszek Wenderski, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii.

Jako przykład niedoszacowanych zagrożeń i kosztów wskazywano wpływ odkrywki na wody podziemne. Zdaniem  prof. dr hab. Jana Przybyłka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poziom tych wód znacznie się obniży, powodując susze na ogromnym obszarze. Co więcej, pod pokładami węgla w złożu Oczkowice znajdują się już wody zasolone (1-2g/l) a głębiej solanki o ogromnym zasoleniu sięgającym 100g/l tj. o stężeniu trzykrotnie wyższym niż w oceanie światowym (35g soli w litrze wody morskiej). Wody słone w procesie odwodnienia będą wydobywane i zrzucane do miejscowych cieków powierzchniowych i dojdzie do ogromnego skażenia terenu.

Uczestnicy spotkania dużo uwagi poświęcili również niebezpieczeństwu, jakie wiąże się z samym wpisaniem Oczkowic na listę złóż strategicznych.

- Taka decyzja w przypadku każdego złoża oznacza, że na mapie Polski pojawia się biała plama. Gminy dotyka stagnacja, przedsiębiorcy boją się inwestować, bo wiedzą, że za chwilę mogą wszystko stracić. To duży problem w kontekście rozwoju całych regionów, szczególnie tak ważnych dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju jak południowo-zachodnia Wielkopolska, której ogromną wartością jest wysoko rozwinięte rolnictwo – podkreśla prof. dr hab. Walenty Poczta, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz członek Narodowej Rady Rozwoju.

Spotkanie z Narodową Rada Rozwoju było również okazją do zaprezentowania stanowiska mieszkańców regionu w sprawie budowy kopalni.

- Chcemy nadal być zagłębiem rolniczym, a nie przemysłowym. To stanowisko nie tylko sześciu tysięcy członków naszego stowarzyszenia, ale i zdecydowanej większości mieszkańców południowo-zachodniej Wielkopolski, którzy licznie stawiali się na wielu protestach przeciwko budowie kopalni. Dość powiedzieć, że petycję w tej sprawie podpisało niemal 27 tysięcy osób. To głos, którego nikt nie powinien lekceważyć – podkreśla Janusz Maćkowiak, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Nasz Dom.

Wnioski z dyskusji w Narodowej Radzie Rozwoju zostaną teraz przekazane Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, który w oparciu o nie przygotuje swoje stanowisko, które zaprezentowane następnie zostanie ministrom środowiska, rolnictwa i rozwoju.

Przedstawiciele samorządu i organizacji społecznych obecni na spotkaniu w NRR

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, wicestarosta gostyński Czesław Kołak, członek zarządu starostwa rawickiego Antoni Jórdeczka, burmistrz Krobi Sebastian Czwojda, burmistrz Miejskiej Górki Karol Skrzypczak, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii Leszek Wenderski, wiceprezes Stowarzyszenia Nasz Dom Janusz Maćkowiak.

 Źródło: Stowarzyszenie Przedsiębiorczość dla Ekologii

 

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!