pexels-photo-1238864

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Już blisko 120 tys. Europejczyków podpisało petycję przeciwko wykorzystywaniu węgla

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Już blisko 120 tys. Europejczyków podpisało petycję przeciwko wykorzystywaniu węgla

Celem petycji Let’s move Europe beyond the coal (w wolnym tłumaczeniu Wyzwólmy Europę od węgla) jest wezwanie państw europejskich do natychmiastowego porzucenia węgla jako paliwa energetycznego. Inicjatywa została zapoczątkowana przez koalicję dla klimatu i energii CAN Europe (Climate Action Network Europe). Petycję nadal można podpisać.

Z opublikowanego niedawno przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ głośnego raportu wynikło, że mamy  tylko 12 lat na niedopuszczenie do nieodwracalnych zmian klimatu, których jedną z głównych przyczyn jest spalanie węgla. Z tego powodu wiele organizacji od lat działa na rzecz poprawy sytuacji oraz walczy o system energetyczny, którego podstawą przestanie być najbrudniejsze paliwo świata, a zaczną odnawialne źródła energii.

Twórcy petycji domagają się, aby Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej oraz Komisja Europejska zobowiązały się do powstrzymania szkodliwych dotacji węglowych, niewłaściwego wykorzystania publicznych pieniędzy i położyły kres wspieraniu elektrowni węglowych. Jednocześnie podkreślają, że równie ważne jest odpowiednie zadbanie o regiony, których podstawą funkcjonowania do tej pory był węgiel, a także o ich mieszkańców.

CAN Europe akcentuje, że pieniądze przekazywane dotychczas na wspieranie brudnej energii mogą być wykorzystane lepiej i pomóc Europie w rozwoju ekologicznej energii, m.in. dzięki zmodernizowaniu sieci energetycznej, zwiększeniu efektywności czy zainwestowaniu w nowoczesne rozwiązania.

Petycję można podpisać na stronie: https://act.wemove.eu/campaigns/beyond-coal. Każdy głos ma znaczenie! Wyzwólmy Europę od węgla! Wyzwólmy Polskę od węgla!

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!