- Stop kopalni! - http://stopkopalni.pl -

Elektryczność bez węgla?

Napisane przez Redakcja w dniu 30 marca 2017 @ 08:12

Senat amerykańskiego stanu Oregon przyjął ustawę całkowicie eliminującą produkcję i dystrybucję energii elektrycznej pochodzącej z węgla.  Zgodnie z jej postanowieniami do 2035 r. stanowe przedsiębiorstwa publiczne muszą zobowiązać się do dostarczana energii nie będącej efektem spalania węgla.

Oregon jest pierwszym stanem, który zdecydował się na działania legislacyjne prowadzące do wyeliminowania spalania węgla w sektorze energetycznym. Ustawa ponadto zyskała poparcie dwóch głównych przedsiębiorstw stanowych: Portland General Electric oraz Pacific Power.

Dodatkowo władze Oregonu wyznaczyły sobie za cel, że do 2040 r. co najmniej połowa energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.  Przedsiębiorstwa publiczne natomiast zostały zobligowane do wspierania przyłączania źródeł zielonej energii do sieci energetycznej oraz przyśpieszenia budowy stacji ładujących pojazdy elektryczne.

„Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy współpracować z szeroką grupą zainteresowanych pomocą w stworzeniu przepisów, które pozwolą osiągnąć stanowi zakładane cele redukcji emisji dwutlenku węgla” – powiedział Stefan Bird, dyrektor generalny Pacific Power.

Dzięki ustawie „O Czystej Energii i Planie Odejścia od Węgla” Oregon dołączył do wąskiego grona stanów aktywnie promujących wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.  Jak podaje Krajowa Konferencja Legislatur Stanowych liderami w tej dziedzinie są Hawaje, które do 2045 r. chcą korzystać wyłącznie z energii ze źródeł odnawialnych! Vermont deklaruje, że do 2032 r. osiągnie 75% udział zielonej energii w bilansie zużywanej energii elektrycznej. Natomiast Kalifornia i Nowy Jork postawiły sobie za cel osiągnięcie poziomu 50% już do 2030 r. Dla porównania zgodnie z rządowymi planami Polska powinna osiągnąć  poziom 15,5% zielonej energii w bilansie energetycznym w 2020 r.

 

Źródło: New Scientist/The Huffington Post/wysokienapiecie.pl

 


Artykuł wydrukowany z Stop kopalni!: http://stopkopalni.pl

Odnośnik do artykułu: http://stopkopalni.pl/elektrycznosc-bez-wegla/

Copyright © 2014 Stop kopalni!. All rights reserved.