coal-471903_1920

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Elektryczność bez węgla?

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Elektryczność bez węgla?

Senat amerykańskiego stanu Oregon przyjął ustawę całkowicie eliminującą produkcję i dystrybucję energii elektrycznej pochodzącej z węgla.  Zgodnie z jej postanowieniami do 2035 r. stanowe przedsiębiorstwa publiczne muszą zobowiązać się do dostarczana energii nie będącej efektem spalania węgla.

Oregon jest pierwszym stanem, który zdecydował się na działania legislacyjne prowadzące do wyeliminowania spalania węgla w sektorze energetycznym. Ustawa ponadto zyskała poparcie dwóch głównych przedsiębiorstw stanowych: Portland General Electric oraz Pacific Power.

Dodatkowo władze Oregonu wyznaczyły sobie za cel, że do 2040 r. co najmniej połowa energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.  Przedsiębiorstwa publiczne natomiast zostały zobligowane do wspierania przyłączania źródeł zielonej energii do sieci energetycznej oraz przyśpieszenia budowy stacji ładujących pojazdy elektryczne.

„Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy współpracować z szeroką grupą zainteresowanych pomocą w stworzeniu przepisów, które pozwolą osiągnąć stanowi zakładane cele redukcji emisji dwutlenku węgla” – powiedział Stefan Bird, dyrektor generalny Pacific Power.

Dzięki ustawie „O Czystej Energii i Planie Odejścia od Węgla” Oregon dołączył do wąskiego grona stanów aktywnie promujących wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.  Jak podaje Krajowa Konferencja Legislatur Stanowych liderami w tej dziedzinie są Hawaje, które do 2045 r. chcą korzystać wyłącznie z energii ze źródeł odnawialnych! Vermont deklaruje, że do 2032 r. osiągnie 75% udział zielonej energii w bilansie zużywanej energii elektrycznej. Natomiast Kalifornia i Nowy Jork postawiły sobie za cel osiągnięcie poziomu 50% już do 2030 r. Dla porównania zgodnie z rządowymi planami Polska powinna osiągnąć  poziom 15,5% zielonej energii w bilansie energetycznym w 2020 r.

 

Źródło: New Scientist/The Huffington Post/wysokienapiecie.pl

 

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!