- Stop kopalni! - http://stopkopalni.pl -

Dokąd zmierza polska energetyka?

Napisane przez Redakcja w dniu 14 kwietnia 2017 @ 09:22

Rozwijająca się polska gospodarka stale zwiększa swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednocześnie ograniczany jest rozwój odnawialnych źródeł energii. Jeśli jak najszybciej nie znajdziemy rozwiązania staniemy przed poważnym problemem – kryzysem energetycznym.

W 2007 roku w życie weszła polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej. Zgodnie z jej postanowieniami od 2020 roku nasze elektrownie węglowe nie będą już otrzymywać uprawnień do emisji CO2. W zamian będą musiały je nabywać na giełdzie, co może doprowadzić do podwyżki cen energii elektrycznej.

Zamiast jednak szukać rozwiązań i inwestować w odnawialne źródła energii, w Polsce toczone są kolejne spory. Główny znak zapytania stanowi sektor węglowy, który od lat boryka się z ogromnymi problemami. W efekcie co jakiś czas wpompowywane są w niego kolejne setki milionów złotych.

Jest to bardzo ważna kwestia z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego kraju i konieczności pogodzenia polskiej polityki energetycznej z europejskimi i światowymi trendami w tym zakresie. Jednak plany utrzymania górnictwa i sektora energii węglowej są z nimi i regulacjami Unii Europejskiej rozbieżne.

Rząd chce rozwijać energetykę węglową kosztem  OZE. Tym samym wbrew trendom Polska wzmacnia najbardziej zagrożoną gałąź energetyki. Budowane  są obecnie nowe bloki węglowe w Kozienicach, Opolu i Jaworznie, dodatkowo rozważa się kopalnie odkrywkowe m.in. w Gubinie, Ościsłowie czy w Oczkowicach. Najważniejsze będzie jednak pogodzenie tych planów z polityką energetyczno-klimatyczną UE. Czas niestety ucieka, a rozwiązania tej sytuacji nie widać.

Źródło: onet.pl


Artykuł wydrukowany z Stop kopalni!: http://stopkopalni.pl

Odnośnik do artykułu: http://stopkopalni.pl/dokad-zmierza-polska-energetyka/

Copyright © 2014 Stop kopalni!. All rights reserved.