industry-1752876_1920

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Dokąd zmierza polska energetyka?

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Dokąd zmierza polska energetyka?

Rozwijająca się polska gospodarka stale zwiększa swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednocześnie ograniczany jest rozwój odnawialnych źródeł energii. Jeśli jak najszybciej nie znajdziemy rozwiązania staniemy przed poważnym problemem – kryzysem energetycznym.

W 2007 roku w życie weszła polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej. Zgodnie z jej postanowieniami od 2020 roku nasze elektrownie węglowe nie będą już otrzymywać uprawnień do emisji CO2. W zamian będą musiały je nabywać na giełdzie, co może doprowadzić do podwyżki cen energii elektrycznej.

Zamiast jednak szukać rozwiązań i inwestować w odnawialne źródła energii, w Polsce toczone są kolejne spory. Główny znak zapytania stanowi sektor węglowy, który od lat boryka się z ogromnymi problemami. W efekcie co jakiś czas wpompowywane są w niego kolejne setki milionów złotych.

Jest to bardzo ważna kwestia z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego kraju i konieczności pogodzenia polskiej polityki energetycznej z europejskimi i światowymi trendami w tym zakresie. Jednak plany utrzymania górnictwa i sektora energii węglowej są z nimi i regulacjami Unii Europejskiej rozbieżne.

Rząd chce rozwijać energetykę węglową kosztem  OZE. Tym samym wbrew trendom Polska wzmacnia najbardziej zagrożoną gałąź energetyki. Budowane  są obecnie nowe bloki węglowe w Kozienicach, Opolu i Jaworznie, dodatkowo rozważa się kopalnie odkrywkowe m.in. w Gubinie, Ościsłowie czy w Oczkowicach. Najważniejsze będzie jednak pogodzenie tych planów z polityką energetyczno-klimatyczną UE. Czas niestety ucieka, a rozwiązania tej sytuacji nie widać.

Źródło: onet.pl

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!