huge yellow  coal excavator in action

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Czesi walczą z polską odkrywką

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Czesi walczą z polską odkrywką

Kopalnia węgla brunatnego Turów od lat jest kością niezgody pomiędzy Polakami i Czechami. Patrząc na zniszczenia, jakie wywołuje odkrywka, nie można się dziwić postawie naszych południowych sąsiadów.

Główny zarzut wysuwany przez Czechów dotyczy osuszania przez kopalnię odkrywkową należącą do PGE terenu całego pogranicza. Powstały w wyniku eksploatacji złoża lej depresyjny spowodował drastyczne obniżenie poziomu wód gruntowych po obydwu stronach granicy. Mieszkańcy regionu stale muszą pogłębiać ujęcia wody – aby dostarczyć ją do jednego z czeskich przedszkoli, konieczne było wydrążenie studni o głębokości aż 70 metrów!

Pierwotnie kopalnia, która zajmuje 2,5 tysiąca hektarów, miała działać do 2020 roku. PGE chce ją jednak rozbudować i wydłużyć jej funkcjonowanie aż do 2044 roku!

Z takimi planami nie mają zamiaru godzić się Czesi, którzy dla powstrzymania rozwoju odkrywki są skłonni interweniować nawet w Komisji Europejskiej. Samorządowcy z regionu Liberec zdobyli nawet wsparcie czeskiego rządu. Kopalnia Turów była już przedmiotem rozmów podczas spotkania ministrów środowiska w lutym 2016 r. Sprawa nie została jednak rozwiązana i ponownie poruszył ją premier Czech Bohuslav Sobotka podczas grudniowego spotkania z premier Beatą Szydło.

Czesi poprosili o udostępnienie przez stronę polską pełnej dokumentacji planowanej przez państwową spółkę inwestycji. Na jej podstawie chcą dokładnie zbadać możliwe konsekwencje rozbudowy kopalni i znaleźć rozwiązanie, które pozwoli ograniczyć jej negatywny wpływ na region pogranicza.

Warto wspomnieć, że we wrześniu w kopalni doszło do niebezpiecznego osuwiska o bardzo dużej skali. W jego wyniku zniszczony został sprzęt wyceniany na ponad 15 mln zł, natomiast całość kosztów związanych z wypadkiem szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych.

Źródło: bankier.pl, radio.cz

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!