Failed Crop

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Czesi walczą o wodę!

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - Czesi walczą o wodę!

Nie ustają działania przeciwko rozbudowie odkrywki w Turowie. Czesi obawiają się osuszenia całego regionu pogranicza, czego objawy są już zauważalne. Ich zdaniem powiększenie kopalni tylko zwiększy skalę zniszczeń.

Obecna koncesja na wydobycie węgla wygasa w 2020 roku, jednak PGE stara się o jej wydłużenie aż do 2044 roku. Budzi to spore wątpliwości i obawy czeskiej strony. Jak informowaliśmy na początku roku, przedłużenie eksploatacji w kopalni Turów oraz powiększenie granic odkrywki było tematem rozmów ministrów środowiska Polski i Czech już w lutym 2016 roku, w grudniu na ten temat rozmawiali natomiast premierzy.

O zagrożeniu, jakie niesie ze sobą inwestycja, alarmują zwłaszcza czescy samorządowcy. Uważają oni, że kopalnia spowoduje katastrofalny w skutkach spadek poziomu wód gruntowych. Ich zdaniem problemy z dostępnością wody pitnej mogą dotknąć nawet mieszkańców stutysięcznego Liberca, oddalonego około 25 kilometrów od odkrywki.

Według propozycji powiększenia kopalni jej granice będą oddalone o zaledwie 300 metrów od najbliższych czeskich miejscowości. Według szacunków południowych sąsiadów poziom wody w tych miejscowościach może obniżyć się nawet o 50 metrów.

Lokalne, czeskie media informują o kolejnych dowodach katastrofalnego wpływu kopalni na gospodarkę wodną. Jako przykłady podają wysuszone strumienie w okolicach miejscowości Hradek i Chrastava. Podobne efekty działalności odkrywek możemy obserwować w Wielkopolsce, patrząc chociażby na rzekę Noteć czy jeziora na północy województwa.

Dla określenia realnego wpływu kopalni powołana została specjalna polsko-czeska grupa współpracy przygranicznej „HYP”. Jej spotkania odbywają się regularnie, a w grudniowym udział wzięli także pełnomocnicy rządów Polski i Czech. Jednocześnie po obu stronach granicy prowadzone są stałe pomiary stanu wód.

Źródło: własne/liberec.idnes.cz/gazetawroclawska.pl

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!