A bucket of coal.

Wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

BREF – haust czystego powietrza

StopKopalni.pl - Archiwum aktualności - BREF – haust czystego powietrza

Branża energetyczna musi przygotować się na zmiany. W Brukseli przyjęty został tzw. dokument BREF, który zaostrza normy emisji obowiązujące elektrownie węglowe. To potężny cios w polski węgiel, przed którym staje konieczność kosztownej modernizacji – lub zamknięcia. Sprawa nie jest tania – utrzymanie jej rentowności to koszt nawet 10 mld zł z budżetu państwa.

Operatorzy, stając przed koniecznością wydania dużych środków na modernizacje  i jednocześnie mając świadomość tego, że te normy te będą ulegały dalszemu zaostrzeniu, już teraz mogą zdecydować się na wygaszenie działania elektrowni i postawić na inwestycje w nowoczesne technologie, które będą produkować czystą energię, bez uszczerbku dla zdrowia ludzi i środowiska. Nowoczesne technologie pozyskiwania energii mogą sprostać potrzebom energetycznym naszego kraju i jednocześnie stworzyć tysiące nowych miejsc pracy.

Nowe limity znacząco poprawią jakość powietrza, którym oddychamy. Z powodu emisji zanieczyszczeń z elektrowni węglowych w Europie umiera przedwcześnie blisko 23 tys. osób. Wprowadzenie proponowanych norm emisji może uratować życie aż 20 tys. z nich, jak również zredukować znacząco liczbę przypadków zapaleń oskrzeli, napadów astmy u dzieci i innych negatywnych skutków zdrowotnych wywołanych przez elektrownie węglowe – mówi w rozmowie z Onetem Magdalena Zowsik z Greenpeace.

Obecnie dokumenty BREF są jeszcze dodatkowo zaostrzane, co sprawi, że działalność w sektorze węglowym będzie coraz mniej rentowna. Szacuje się, że koszty dofinansowania kopalni i elektrowni z budżetu państwa mogą sięgnąć nawet 10 mld złotych. Bruksela już dawno zrozumiała konieczność modernizacji branży energetycznej. Kiedy, i czy w ogóle, zrozumie ją polski rząd i przestanie sztucznie podtrzymywać przy życiu sektor węglowy?

źródło: onet.pl; greenpeace.pl

Fakty i mity
o odkrywce

Dowiedz się prawdy
o planowanej odkrywce!

Prawda o kopalni

Gazeta "Goniec"
- prawda o odkrywce

Wydawnictwo Stowarzyszenia "Nasz Dom".
Wszystko na temat kopalni odkrywkowej!

Pobierz najnowszy numer w formacie PDF
StopKopalni.pl

Skontaktuj się z nami:
redakcja@stopkopalni.pl

Nasza misja

Portal stopkopalni.pl gromadzi informacje na temat budowy kopalni odkrywkowej w gminach Krobia, Poniec i Miejska Górka.

Mieszkamy w regionie prężnie rozwijającym się dzięki rolnictwu.
Odkrywka zniszczy te tradycje, pozbawiając pracy tysiące mieszkańców,
a także doprowadzając do likwidacji lokalnych firm.
Dlatego mówimy – STOP KOPALNI!