- Stop kopalni! - http://stopkopalni.pl -

Blisko 80% bloków węglowych w Polsce przekroczyło czas eksploatacji

Napisane przez Redakcja w dniu 8 marca 2019 @ 14:55

Bezpieczeństwo energetyczne Polski opiera się w głównej mierze na elektrowniach węglowych. Tymczasem okazuje się, że większość z nich nie powinna być użytkowana, ponieważ ich czas eksploatacji już minął.

Według opublikowanego przez Forum Energii Raportu aż 70 z 90 bloków opalanych węglem – zarówno kamiennym, jak i brunatnym – przekroczyło zakładany czas eksploatacji. Sytuacja może przerażać, ponieważ elektrownie węglowe stanowią aż 70% mocy polskiego systemu elektroenergetycznego.

Stale rośnie liczba nieplanowanych wyłączeń, ponieważ działające bloki węglowe są w coraz gorszej kondycji i pogarsza się ich dyspozycyjność jednostek konwencjonalnych. Powoduje to problemy ze zbilansowaniem krajowego systemu elektroenergetycznego i grozi jego destabilizacją. Zwłaszcza jeśli kłopoty dotykają największych bloków (powyżej 500 MW).

W 2017 roku w polskich elektrowniach doszło do 442 awarii, które spowodowały przestoje w pracy trwające aż 27 tys. godzin! Na spadek sprawności wpływa zmiana charakteru pracy elektrowni powodowana m.in. zmiennym obciążeniem. Obecnie działający rynek energii nie daje dostatecznych ekonomicznych bodźców do przystosowania jednostek do zmieniającego się krajowego systemu elektroenergetycznego. Co więcej, zmiana specyfiki pracy jednostek konwencjonalnych wpływa na koszty wytwarzania energii i emisję zanieczyszczeń.

Ze strony Polski na razie brakuje jasnej deklaracji odnośnie do odejścia od węgla. Czy w przyszłości nadążymy naprawiać mnożące się awarie? A może nadal będziemy pompować pieniądze w modernizację starych bloków węglowych, zamiast pomyśleć o nowych rozwiązaniach, które byłyby pożyteczne zarówno dla ludzi, jak i dla natury.

awarie_elektrowni_weglowych_polsce [1]

Źródło: raport Forum Energii „Elastyczność krajowego systemu elektroenergetycznego”, luty 2019, wysokienapiecie.pl


Artykuł wydrukowany z Stop kopalni!: http://stopkopalni.pl

Odnośnik do artykułu: http://stopkopalni.pl/blisko-80-blokow-weglowych-w-polsce-przekroczylo-czas-eksploatacji/

Odnośniki w tym artykule:

[1] obrazek: http://stopkopalni.pl/wp-content/uploads/2019/03/awarie_elektrowni_weglowych_polsce-e1553003861715.png

Copyright © 2014 Stop kopalni!. All rights reserved.